bpl
bpf
rrk
Kołobrzeg
Popularny wśród turystów polskich i zagranicznych, głównie niemieckich i skandynawskich kurort, najstarsze na wybrzeżu i największe uzdrowisko w Polsce.
Ratusz Miejski – w filarze północno-zachodniego narożnika ratusza, w głowicy wyrzeźbiono głowę Jakuba Adabara – przywódcy zbuntowanych mieszczan, pojmanego i straconego w tym miejscu w 1543 r. Ponoć kto raz ją zobaczy i dotknie ponownie wróci do Kołobrzegu.
Nadmorski Park Zdrojowy – Park Zdrojowy im. Stefana Żeromskiego. Założony został w XIX i obejmuje obszar 31,1 ha aleje wysadzane topolami, jarząbami, jaworami, we wschodniej części las ze starym drzewostanem (dęby, graby, jesiony, jodły, akacje)
Molo – Obecne molo to następca zniszczonego w czasie II wojny światowej drewnianej konstrukcji, w kształcie litery T o długości 100 m. Oficjalnie otwarcie miało miejsce 19 czerwca 1971 roku.
Pomnik zaślubin z polskim morzem – Znajduje się przy nadmorskim bulwarze Jana Szymańskiego, a jego autorem jest inż. arch. Wiktor Tołkin. Upamiętnia zaślubiny z morzem żołnierzy I armii Wojska Polskiego 18 marca 1945 roku. „Stulecia minęły i znów nad twoim brzegiem stoimy, byliśmy tu i będziemy”
Fontanna – kula ziemska – Wpraw w ruch (i to jednym palcem) ważący ponad tonę, granitowy glob umieszczony na łożysku wodnym. Fontanna znajduje się przed Ratuszem Miejskim i jest jednym z ulubionych miejsc spotkań kołobrzeżan, mówi się, że dotknięcie jej przynosi szczęście.
Port – handlowo-rybacki, z własną mariną jachtową pełni także funkcją pasażerską. Mieści się przy ujściu Parsęty do morza. Wschodni brzeg Parsęty zajmuje port handlowy i przestań pasażerska, zachodni – przystań rybacka i port wojenny, Marina z kolei jest na wyspie solnej. Statki wchodzące do portu nie mogą przekraczać 85 m długości i/lub 4,70 m zanurzenia dla wody słodkiej.
Latarnia morska – pierwsze światło zapalono tu w 1666 toku. Świeciło okazjonalnie, kiedy oczekiwano na przybycie statków. Obecny kształt latarni wywodzi się z 1945 roku. Wznosi się ona na 26 metrów, a jej światło jest widoczne z odległości 16 mil morskich (29,6 km). Obecna budowla w 1981 roku przeszła kapitalny remont, zmieniono soczewkę o średnicy 50 cm na nowy, obrotowy zestaw reflektorów halogenowych, wymieniono stare drewniane schody wewnątrz wieży na metalowe. Koniecznie wejdź na taras widokowy, by podziwiać nadmorską panoramę.
Katedra z XIII-XV w, odbudowana po zniszczeniach wojennych w 1945 r. Dawniejsza fara, a obecnie katedra jest jedynym pięcionawowym kościołem w Polsce. Architektura monumentalnej świątyni oraz zachowane detale wnętrza pozwalają domyślać się bogactwa hanzeatyckiego Kołobrzegu. W czasie II wojny światowej, pomimo ogromu zniszczeń w mieście, kościół ocalał. Do najcenniejszych ocalałych zabytków sztuki sakralnej należą m.in.: gotycki świecznik siedmioramienny, Korona Schlieffenów,mosiężny świecznik wiszący – Korona Holkenów, płaskorzeźba „Ostatnia Wieczerza”.